E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteğiyle Dünya İhracatçıların Ayağına Geliyor

No Comments

Ekonomi Bakanlığı’nın E-ticaret Sitelerine Üyelik Desteğinde ilk Adımı TİM Attı

Ekonomi Bakanlığı’nın e-ticaret sitelerine üyelik desteğini iş birliği kuruluşları üzerinden verme kararının ardından ilk adımı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) attı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile e-ticaret platformları AliBaba, Kompass ve Turkish Exporters üst düzey yöneticileri arasında imzalanan anlaşma kamuoyuna Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin önderliğinde bir basın toplantısıyla duyuruldu.

E-ticaret sitelerinin, ihracatçıların sadece yeni pazarlara ulaşmasını sağlamayacağını söyleyen Büyükekşi, “Bunun yanında hem mevcut ihracatçılarımızın ihracatında sıçrama göreceğiz. Hem de yeni firmalarımızı ihracat ailesine katacağız. Böylelikle sürekli ve kalıcı bir artış sağlanacak” dedi. Ekonomi Bakanlığının uzunca süredir firmalara e-ticaret sitelerine destek verdiğini hatırlatan Büyükekşi, “Ancak veriler e-ticaret bilincinin firmalarımızda henüz tam olarak yerleşemediğini ortaya koyuyor” dedi. Ekonomi Bakanlığının iş birliği kuruluşları üzerinden hareket etme kararının ardından TİM olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükekşi, “Uluslararası arenada kabul görmüş üç e-ticaret sitesiyle anlaşmalar yaptık” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “TİM’in bu girişiminin diğer iş birliği kuruluşlarına örnek teşkil etmesini umut ediyorum. Bakanlık olarak verdiğimiz destek iş birliği kuruluşlarımızın toplu üyelik projelerini sahiplenmesiyle çarpan etkisi yaratır” diyen Zeybekci, “Geleceğimiz noktada inşallah e-ticaret platformlarında tabiri caizse Türk işgali yaşanacak. Türk ihracatçısının küresel e-ticaret pazarına çıkarma yapmasına öncü olacağız.” sözleriyle ihracatçılara güç verdi.

İhracatçı Birliği üyesi firma, Ekonomi Bakanlığı e-ticaret sitesi üyelik desteklerinden faydalanabilmek için;

1. Ekonomi Bakanlığı destekleri kapsamında TİM ile işbirliği anlaşması bulunan

 • Alibaba.com
 • Kompass.com
 • Turkishexporter.net

e-ticaret siteleri arasından, nitelik ve hizmet bakımından faaliyet alanına uygun olan siteyi seçer.

2. E-ticaret sitesi ile iletişime geçerek üyelik anlaşmasını tamamlar.

3. Üyelik ücretinin %20’si oranındaki katılım tutarını, e-ticaret sitesi tarafından kendisine iletilecek olan TİM‘in banka hesabına yatırır. Her e-ticaret sitesi için ayrı bir hesap tanımlanmıştır. Banka dekontunu e-ticaret sitesine teslim eder.

4. E-ticaret sitesinin TİM‘e göndereceği her bir üyelik başvurusu paketinin onaylanmasını takiben ihracatçı firma e-ticaret sitesinden hizmet almaya başlar.

E-ticaret siteleri ile iletişime geçmek; üyelik ücretleri, paket içerikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için:

Alibaba.com

Telefon: 0 212 709 69 64
E-mail: satis@e-glober.com

www.alibaba.com

Kompass.com

Telefon: 0 212 276 66 35 – 0 212 365 40 60

E-mail: kompass@kompass.com.tr

www.kompass.com

Turkishexporter.net

Telefon: 444 23 99

E-mail: info@turkishexporter.net

www.turkishexporter.net

  Daha fazlası

  Tüm Yazılar
  No Comments

   Yorum Yap