SEO Nedir

SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Arama Motor Optimizasyonu’dur. Genel anlamıyla web sitenizin ‘Arama Motorları’ tarafından hızlı ve kolay bir şekilde bulunması gerekir. Arama motorları botları veya örümcekleri tarafından indekslenmesine ve arama sonuç sayfalarında sitenizin ve kelime bazlı arama kriterlerinizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen genel bir terimdir.

Rekabetçi bir piyasada, rekabetçi bir kelimeye sahip bir sektörde web sitenizin arama motorlarında yüksek sıralarda yer almasını istediğiniz zaman hedeflenen kitleye ulaşmanın en kalıcı yolu ‘SEO’ sizin yanınızdadır. Bu aşamada öncelik sırasına göre takip etmeniz gereken bir döngü vardır. Bu döngü içerisinde öncelikle web sitenizin diğer rakip firmaların web sitesi ile bağlantılı olarak arama motorlarındaki rekabet seviyesini ölçmeniz ve daha sonra yapılması gereken SEO çalışmaları eşliğinde ve analizler yardımıyla küçük planlar yapmanız gerekmektedir. Devam eden süreçte sitenize özgün anahtar kelime seçimi, sitenize hızlı ve kaliteli dönüşlerin olması için arama motorlarındaki iş hedefleri ve bu hedeflere uygun bir şekilde web sitenizdeki ve dışarıda yaptığınız/yapacağınız çalışmalar ve ayarlamalar yapmalısınız.

Arama motoru optimizasyonu aslında pazarlama teknikleriyle birlikte çözüm yollarının stratejisini de beraberinde getirmektedir. İçerik olarak yazılan bilgiler özgün olsa ve bütün uyumlu düzenlemeler yapılsa bile iyi bir pazarlama olmadan ve bunun da öncesinde iyi bir strateji olmadığı sürece yapılan çalışmanın hiçbir değeri yoktur. Bu pazarlama tekniklerinden veya iyi bir stratejik plandan önce, arama motoru optimizasyonunun hangi dallara ayrıldığını ve sistematik olarak devam eden sıralamalarını web sitenize uygulamanız gerekmektedir.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları iki ana grupta toplanabilir. Birincisi web sitesi üzerinden yapılan işlemler -buna site içi optimizasyonda denilmekte-. İkincisi de site dışı işlemler ki buna da site dışı optimizasyonlar adı verilir. Arama moturunda arama sonuçlarında yer almanız veya bulunabilir düzeye ulaşmanız için bu iki çalışmanın da uzman eller tarafından ve hatasız olarak yapılması gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu yapılan sitelerin çoğunda, site dışına ağırlık verildiği için site içi çalışmaları yarım kalmakta ve bunlar birbirini destekleyen çalışmalar olduğu için genel olarak çalışmanın tümü eksik devam etmek zorunda kalmaktadır.

Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon kısaca site kodlama yapısının düzeltilmesi ve varsa hataların giderilmesi gibi birçok çalışmayı içerir. Altyapısı hatalı, eksik olan bir site için ne kadar çalışma yaparsanız yapın, alınan sonuçlar kalıcı olmayabilir ve uzun vadede kesin geri dönüşler sağlamanızda problem yaratabilir. Arama motorları kendi sonuçlarının kalitelerini, güvernirliliğini koruyabilmek için dizinlerinde bulunan tüm web sitelerinin de kaliteli kod ve içerik yapısına sahip olmalarını ister. Bu da profesyonel bir şekilde yapılan site için optimizasyonla mümkündür.

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon ise reklam, tanıtım, dizin kayıtları, imleme çalışmaları gibi daha birçok detaylı ve önemli çalışmaları kapsamaktadır. Kısa vadede hızlı çözüm elde etmek, ancak manüpilasyonla yani arama motorlarının yasakladığı çalışmalarla mümkündür. Kısa sürede netice veren SEO işlemleri genel olarak uzun vadede web sitenizin arama motorları tarafından ban, sandbox, filitre gibi mühendislerin manuel olarak veya algoritmik  yöntemlerle otomatik bir şekilde cezalandırmalarına sebep olabilir. Bu tür cezalandırmalar web sitenizin hedeflediğiniz kitleden uzaklaşmasına ve hem zaman hem de gelir kaybetmenize yol açacaktır. Bu da sizin için en büyük kayıp olacaktırç Bunun için izlenmesi gereken doğru yollar ve sürekli döngü içerisinde yer alması gereken önemli planlar şunlardır.

  1. Araştırma
  2. Planlama ve Strateji
  3. Uygulama
  4. İzleme
  5. Tekrar Değerlendirme

Bu döngü içerisinde devam edecek olursanız iyi bir planlama ile web sitenizi başarılı bir konuma getirmiş olursunuz. Eğer bu plana ayıracak zamanınız yoksa bizden destek alabilirsiniz.

SEO Hizmetleri | Web Sitenizi Arama Motorlarında Üst Sıralara Taşıyoruz