Pazarlamanın P’leri 4 ve 7 olmak üzere çok fazla uyarlamaya mevcut kalmıştır. Günümüzün getirdiği teknoloji ve tüketici davranışlarının sebep olduğu bu değişime, biz temel olan 4P ile başlamayı uygun gördük. Bu P’ler ürün(product), fiyat(price), dağıtım(place), tutundurma(promotion). Her birinin ne anlama geldiğini açıklayıp, birlikte tartışalım.

Ürün

Ürün, fiziksel bir ürün ya da hizmet olabilir. Önemli olan insanların satın alabileceği bir şey olmasıdır. Pazarlama kavramı içerisinde ürünün önemi oldukça büyüktür. Ürettiğiniz ürüne talep yoksa ve kimse ürününüzle ilgilenmiyorsa, talep yaratamayacaksınız demektir. Boşu boşuna hedef kitleye zorla satmaya çalışmanıza gerek yok. Dijital pazarlama için ise; ilk etapta ürününüzün çevrimiçi olarak satılmaya uygun olup olmadığıdır. Daha sonrasında ise, ürününüzün çevrimiçi müşterileriniz için gerçek bir değeri var mıdır? Rakiplerinizden farklı mıdır? Sorularına cevap vermeniz gerekir.

Fiyat

Fiyat, aslından bilim ağırlıklı bir unsurdur. Fiyatlarınızın esnek olması mevcut rekabete ortak olmak demektir. Öyle bir fiyat belirlenmelidir ki, ürününüz talep eden insanların bu bedeli ödemeye istekli olmalıdır. Tabi ki buradaki ‘istekli olma’ kelimesinin arkasında sadece fiyat özelliği bulunmamaktadır. Marka değeri, değerlendirmeler, kalite gibi faktörlerde bu ‘istekli olma’ unsurunu etkilemektedir. Dijital tarafta ise bunu şöyle yorumlayabiliriz. İndirim ve fırsatlar yeni tanıştığımız uygulamalar değil zaten. Fiyat karşılaştırması, puan ve çeşitli kupon sistemlerinin olması tüketici davranışlarını değiştirmiştir. Şu önemli konuya da değinmek isterim, elinizdeki müşteriyi tutmanın, yeni müşteri kazanmaktan çok daha az masraflı olduğunu unutmayın.

Dağıtım

Dağıtım konusu, ürünlerin, hedef tüketiciye akışırdır. Dükkânınızı yanlış yere açmak çok basit bir şekilde müşteri sayınızı ve buna bağlı olarak cironuzu düşürecektir. Dükkânınız doğru yerde ama deponuzda yeterli ürününün olmaması daha kötü bir durumdur. Dükkân doğru, stoklar tamam ama bu ürünleri doğru sunmamak, doğru sergilememek buna bağlı olarak müşterilerinizin bu ürünleri görememesi de ayrı bir problemdir. Bu saydığımız şeyler dijital pazarlama içinde geçerlidir. Fiziksel mağazanızda göstereceğiniz özeni, çevrimiçi web sitenizde de göstermek zorundasınız. Ürünler e-ticaret sitenizin stoklarında mevcut mu? Bu ürünü arayan müşterileriniz web aramalarından yahut reklamlardan tıklayarak web sitenize geldiğinde kolayca bu ürüne erişebiliyorlar mı? Eğer bu sorulara eksik cevaplarınız varsa emin olun, müşteriniz web sitenizden ayrılıp, rakibinizden istediği ürünü temin edecektir. Dükkânınızdan çıkıp başka bir mağaza gitmesi zor olabilir ama dijital platformlarda çarpı tuşuna basmak çok kolaydır.

Tutundurma

Aslında sektörde akla gelen ilk terimidir ‘tutundurma’. Aslında sadece tanıtım kampanyaları ile iş bitmemektedir. İyi bir ürün tasarlanmalı, onu çekici kılacak bir fiyat belirlenmeli ve hedef tüketiciler için ulaşılabilir olmalıdır. Televizyon, radyo ve dijital platformlar bizim reklam alanlarımızdır. Bu alanlar ile potansiyel müşterilerinizin markanız ile kuracağı ilk iletişimdir kanallarıdır. Hepimizin de bildiği gibi ilk izlenimler en büyük etkiyi sağlamaktadır. Bu yüzden tutundurmanızı doğru yapmanızın, geleceğiniz için hayati önem taşır. Dijital kanalların yarattığı zorluklardan biri de ürün tanıtımı için sınırlı alan ve zaman olmasıdır.