İşinizin dijital pazarlamaya uygun olup olmadığı işinizin doğasıyla, bugün nerede olduğuyla ve gelecekte nerede olmasını istediğinizle çok yakından ilgilidir. Örneğin Balıkesir’in kırsal kesiminde bir mandıranız varsa ve sabit bir fiyat üzerinden yerel bir kooperatife süt tedarik ediyorsanız, ayrıca işletmenizi büyütmek ve çeşitlendirmek için pek vizyonunuz veya hevesiniz de yoksa muhtemelen dijital pazarlama size göre değildir. Benzer şekilde Balıkesir’deki Ayvalık bölgesindeki kalabalık bir caddede, oturmuş bir müşteri portföyü olan ve sadece durumunu muhafaza etmek isteyen bir zeytinyağcı iseniz dijital pazarlama olmadan da yolunuza devam edebilirsiniz.

Ancak ürün çeşitliliğini arttırmak, işinin kapsama alanını genişletmek ve diğer illerdeki potansiyel müşterilerine kaliteli organik ürünler satmak isteyen Ayvalık’ta iş yapan ve ürününe güvenen bir zeytinyağı satıcısı iseniz o zaman başka. Dijital pazarlama dünyasına hoş geldiniz.

Aslında bugün dijital pazarlamadan öyle veya böyle ne yaptığınızı anlatan basit bir çevrimiçi broşür veya müşterilerini güncel gelişmelerden haberdar etmek için gönderilen bir e-mail bülteninden faydalanmayan çok az işletme kaldı.

İster el emeği göz nuru işlemeli banyo keseleri sattığınız ‘küçük ölçekli bir aile’ işletmeniz olsun, ister küçük ölçekli bir esnaf lokantası, ister girişken bir lokanta işletmecisi veya çokuluslu büyük bir şirketin yöneticisi olun müşteri kitlenizin büyük bir kısmı çoktan online oldu ve her geçen gün bu kitleye katılım artıyor. Hedef pazarınızda bilgilenmek, araştırmak ve satın almak için ne kadar çok çevrimiçi kanallara başvurulursa, dijital pazarlamanın işinizi başarılı bir şekilde yürütmenizde o kadar önemli hale geleceği aşikârdır.

Sonuç olarak bakacak olursak, işinizin dijital pazarlama stratejisine ihtiyaç olup olmadığına karar vermeniz için sadece iki kilit soruya cevap vermeniz yeterlidir.

  • Hedef kitlem online oldu mu?/olacak mı?
  • Ürünlerim/hizmetlerim dijital pazarlamaya uygun mu?