İyi ki Doğdun eBay!

No Comments
eBay'ın ilk internet sitesi

İnternet’ten alışveriş kavramını hayata geçiren ilk internet girişimi olan eBay bugün 24 yaşında. 3 Eylül 1995’te İran asıllı Amerikalı girişimci ‘Pierre Omidyar’ tarafından Kaliforniya’da kurulan eBay hız kesmeden büyümesini sürdürüyor. O günün şartlarını düşününce, kim e-ticareti hayal edebilirdi ki?

Aslında sistem çok basit. Alıcı ve satıcı arasındaki online ticarete aracılık etmektedir(evet sahibinden.com gibi). Satılacak ürün için listeleme parası ve ürün satılır ise, satış bedeli üzerinden komisyon alarak ticari faaliyetini sürdürmektedir. Alıcı ise, gördüğü fiyatı ve kargo ücreti dışında herhangi bir ödeme yapmaz. Tabii ki bu ticaretteki nakit akışı ise kredi kartı ile yürümektedir. Kredi kartı denildiği vakit ise akıllara ‘PayPal’ gelmektedir. eBay de tercih edilen en ödeme aracıları ise, ‘PayPal’, ‘Western Union’. Bu arada sitede, 1995 yıllında satılan ilk ürün kırık bir lazer işaretçisi idi ve 14,83 dolara Kanadalı Mark Fraser, isimli kişi tarafından satın alındı. eBay’in kurucusunun satılan ilk ürüne yorumu ise şöyle olmuştu: “Alan kişinin lazerin kırık olduğunu bildiğinden emindim.”

2007 yılı Mayıs ayında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay, GittiGidiyor’a ortak oldu. Bu stratejik ortaklık ve karşılıklı know how transferiyle GittiGidiyor, hizmet çeşitliliğini arttırarak işlem kapasitesini arttırdı. 2011 yılına gelindiğinde ise eBay, GittiGidiyorun %93 hissesini satın alması ile GittiGidiyor tam anlamı ile eBay ailesine katıldı.

Kuşaktan kuşağa giden aile şirketlerinin sayısı günden güne azalmakta. İnternet girişimlerinin çoğu da 2. Yılına ulaşamamakta. Mantık ne kadar insanların ihtiyaçlarına yönelik olsa da, maalesef içinde bulunduğumuz bilgi çağı çok acımasız. 82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde; Nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon İnternet kullanıcısı bulunmaktadır(2019). Umarım eBay gibi firmalardan önemli dersler çıkarıp, 59 milyon kullanıcıya ulaşacak, uzun süreler hayatta olacak ve vatana millete hayırlı projeler geliştirebiliriz.

Daha fazlası

Tüm Yazılar
No Comments

Yorum Yap